На головну сторінку

Пріродоресурсноє законодавство

Конституція визначає основоположні принципи в екологічній сфері

Конституційну основу інституту відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища складає ст. 46, яка декларируетправо кожної на відшкодування шкоди, заподіяного порушенням права на сприятливу окружающуюсреду. Стаття 60 декларируетправо на відшкодування в судовому порядку майнової шкоди і матеріального відшкодування моральної шкоди.

Здійснення права собственностив відповідності зі ст. 44 не повинне суперечити суспільній користі і безпеці, шкодити навколишньому середовищу, историко-культурним цінностям, ущемляти права і інтереси інших осіб, що захищаються законом.

Згідно ч. 2 ст. 46 Констітуциїгосударство здійснює контроль за раціональним використанням природних ресурсовв цілях захисту і поліпшення умов життя, а також охорони і відновлення навколишнього середовища.

Головною метою Закону Республіки Білорусь «Про охорону навколишнього середовища» є відображення загального рівня правового впливу на сферу, визначувану як «відносини в області навколишнього середовища».

Система екологічного законодавства

Перший уровеньисточников, регулюючих відносини в області навколишнього середовища, складають нормативні правові акти власне екологічного змісту, т. е. прийняті з метою:

1.1. регулювання відносин по використанню і охороні компонентів природного середовища (природоресурсное законодавство);

1.2. охорони навколишнього середовища і забезпечення екологічної безпеки.

входятсамостоятельниепо сутиподотрасли, об'єднані внаслідок природного взаємозв'язку природних компонентів в навколишньому середовищі:

земельне правоили правовий режим використання і охорони земель;

гірське правоили правовий режим використання і охорони надр;

водне правоили правовий режим використання і охорони вод;

лісове правоили правовий режим використання і охорони лісів;

правовий режим використання і охранирастительного світу поза лісами;

фаунистическое правоили правовий режим охорони і використання тваринного світу;

правова охранаатмосферного повітря;

правова охранаозонового шара.

Кожну з названих подотраслей екологічного законодавства очолює відповідний законодавчий акт:

- Кодекс Республіки Білорусь про землю,

- Кодекс Республіки Білорусь про надра,

- Водний кодекс Республіки Білорусь

- Лісовий кодекс Республіки Білорусь,

Закони Республіки Білорусь: «Про рослинний мир»; «Про тваринний світ»; «Про охорону атмосферного повітря»; «Про охорону озонового шара».

Потрібно відмітити, що правове регулювання рослинного світу відособилося від правового режиму лісів в зв'язку з прийняттям в 2003 р. відповідного закону.

Право на участь громадськості в прийнятті екологічно значущих рішень і форми такої суспільної участі закріплені:

- Кодексі Республіки Білорусь про землю

Стаття 22.Участь громадян в розгляді що зачіпають їх права і інтереси питань, що захищаються законом, пов'язаних з вилученням і наданням земельних дільниць, зміною їх цільового призначення, встановленням і припиненням обмежень (обтяжень) прав на земельні дільниці.

- Лісовому кодексі Республіки Білорусь

Стаття 14.Участь громадян, суспільних об'єднань і органів територіального суспільного самоврядування в розгляді питань, пов'язаних з використанням, охороною, захистом лісового фонду і відтворюванням лісів

- Законі Республіки Білорусь «Про рослинний мир»

Стаття 16. Участь громадян, суспільних об'єднань і органів територіального суспільного самоврядування в прийнятті державних рішень, пов'язаних з поводженням з об'єктами рослинного світу

- Законі Республіки Білорусь «Про тваринний світ»

Стаття 13.Участь громадян, суспільних об'єднань і органів територіального суспільного самоврядування в здійсненні державного регулювання і управління в області охорони і використання тваринного світу

- Законі Республіки Білорусь «Про природні території»,

що особливо охороняються Стаття 16. Участь громадян і громадських організацій (об'єднань) в розв'язанні питань, пов'язаних з природними територіями, що особливо охороняються

- Водному кодексі Республіки Білорусь

Стаття 11. Права і обов'язку громадян і суспільних об'єднань в області використання і охорони вод

1.2. Нормативні правові акти, прийняті з метою охорони навколишнього середовища і забезпечення екологічної безпеки

В цій групі представлені наступні Закони Республіки Білорусь:

- Про природні території, що особливо охороняються;

- Про державну екологічну експертизу;

- Про поводження з відходами;

- Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС;

- Про радіаційну безпеку населення;

- Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру;

- Про промислову безпеку небезпечних виробничих об'єктів;

- Про безпеку генно-інженерної діяльності»;

в розвиток яких прийнятий ряд інакших актів законодавства.

Другий рівень

в системі екологічного законодавства складають так звані

«екологизированние» нормії нормативні правові акти, в яких вони містяться.

Діяння, що порушують екологічне законодавство, визначені в джерелах екологічного права,

наприклад, Законі «Про охорону навколишнього середовища», і інш.,

а заходи відповідальності - в адміністративному, карному, цивільному законодавстві.

Закон Республіки Білорусь «Про магістральний трубопровідний транспорт»

встановлює заходи забезпечення екологічної безпеки при створенні магістральних трубопроводів, при їх експлуатації і виведенні з експлуатації, консервації і ліквідацій.

До соціальних норм, зокрема, відноситься законодавство, що забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя населення, містобудівне законодавство.

Консолідує систему санітарно-епідемічних норм Закон Республіки Білорусь

«Про санітарно-епідемічне благополуччя населення».

Правову основу містобудівної діяльності складає Закон Республіки Білорусь«Про архітектурну, містобудівну і будівельну діяльність в Республіці Білорусь»

Розширюючи межі правового регулювання сфери взаємодії суспільства з навколишнім середовищем,«екологизация'законодательствапозволяет ефективно використати правові форми, що все є в законодавстві і механізми з метою досягнення сприятливого для людини навколишнього середовища.

Третій рівень

системи джерел екологічного права складають норми міжнародного права, регулюючі відносини з охорони навколишнього середовища

В відповідності зі ст. 8 Конституції Республіка Білорусь визнає пріоритет загальновизнаних принципів міжнародного права і забезпечує відповідність їм законодавства.

Процедури визнання норм міжнародного права закріплені вЗаконе «Про міжнародні договори Республіки Білорусь»

Технічні нормативні правові акти в системі джерел екологічного права

Загальну правову основу розробки і прийняття стандартів і технічних нормативних правових актів в області охорони навколишнього середовища составляютЗакон

«Про технічне нормування і стандартизації» і Закон «Про оцінку відповідності вимогам технічних нормативних правових актів в області технічного нормування і стандартизації».

Вимоги в області охорони навколишнього середовища до товарів (роботам, послугам), технологічним процесам можуть також міститися і в технічних нормативних правових актах, прийнятих з метою забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя у відповідності сЗаконом Республіки Білорусь «Про санітарно-епідемічне благополуччя населення».

Такі технічні нормативні правові акти приймаються в формі санітарних правил і норм (СанПіН).

Вимоги в області охорони навколишнього середовища можуть також міститися і в технічних нормативних правових актах, прийнятих в розвиток містобудівного законодавства, основу якого составляетЗакон Республіки Білорусь «Про архітектурну, містобудівну і будівельну діяльність в Республіці Білорусь».

Найважливішою частиною містобудівного законодавства є будівельні норми і правила (СНіП).

Порівняльні характеристики стратегічного і операційного менеджменту
На форму і розміри зварної конструкції
Розшарування загальної мінливості за допомогою дисперсійного аналізу
Соціальне забезпечення громадян
Види відносних величин

© ni.biz.ua - портал навчальної інформації